
Professor Mette Termansen fra Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi (KU) og dekan Bo Jellesmark Thorsen, tidligere Institutleder for institut for Fødevare- og Resurseøkonomi (KU), fortæller i nyt interview om Mettes deltagelse som hovedforfatter på den globale Values-rapport.
I 2018 blev Mette Termansen udpeget som koordinerende hovedforfatter på rapporten Assessment of Diverse Values of Nature. Det blev starten på tre års intensivt samarbejde med forskere fra hele verden om at skabe den globale rapport, der udkom i 2022.
Læs mere om Values-rapporten her.
Nu, 4 år efter udgivelsen af rapporten, ser hun tilbage på processen og fortæller sammen med tidligere institutleder Bo Jellesmark Thorsen om, hvordan arbejdet har gavnet både hende som forsker og instituttet som helhed.
Ifølge Mette Termansen har deltagelsen været en givende oplevelse:
[…] for mig har det været interessant og udfordrende at møde så mange rigtig dygtige forskere, som brænder for deres felt.
– Professor Mette Termansen, KU
Samtidig fremhæver Bo Jellesmark Thorsen, deltagelsen i samarbejdet om at få skabt de internationale rapporter er vigtigt at bruge tid på for både medarbejderen og instituttet.
[…] først og fremmest er [det] vigtigt, og en måde at få forskningen ud og understøtte vigtige processer […]. Noget andet er, at det også er vigtigt for medarbejderen, for gruppen, for instituttet. Det giver et godt netværk for medarbejderen og for gruppen, som vi kan trække på i årene efter.
– Dekan og tidligere Institutleder for institut for Fødevare- og Resurseøkonom, KU
Se hele interviewet i videoen nedenfor.
