
I sidste uge blev der taget de første spadestik til en ny IPBES-ekspertudtalelse om transformativ forandring. Ekspertudtalelsen kommer til at bygge på den globale IPBES-rapport fra 2024 om samme emne og relaterer dens budskaber til en dansk kontekst.
Torsdag d. 2. oktober lød startskuddet for arbejdet på endnu en IPBES-ekspertudtalelse, da det danske IPBES-kontor sammen med de to kommende hovedforfattere, lektor Justine Grønbæk Pors fra Copenhagen Business School og professor Katherine Richardson fra Københavns Universitet, inviterede til den indledende workshop for arbejdet på ekspertudtalelsen.
Den kommende ekspertudtalelse kommer til at tage afsæt i den globale konsensusrapport Assessment Report on the Underlying Causes of Biodiversity Loss and the Determinants of Transformative Change and Options for Achieving the 2050 Vision for Biodiversity, også kaldet Transformative Change-rapporten.
Læs mere om IPBES’ globale konsensusrapporter
Workshoppen tog også udgangspunkt i symposiet ”Tættere på transformativ forandring – systemiske løsninger på biodiversitetskrisen”, der blev afholdt i februar i samarbejde med Copenhagen Business School, og som undersøgte, hvordan vi i Danmark kan skabe transformative forandringer.
Den globale Transformative Change-rapport undersøger de underliggende årsager til tab af biodiversitet og skitserer de handlemuligheder, der skal til for at opnå FN’s 2050-vision for biodiversitet. Med rapporten understreges og adresseres nødvendigheden af at få skabt transformative forandringer, for at kunne vende biodiversitetskrisen.
Transformative forandringer bliver af IPBES defineret som:
A fundamental, system-wide reorganization across technological, economic and social factors, including paradigms, goals and values.
– IPBES (2019)
Begge hovedforfattere til ekspertudtalelsen er enige om, at det både er yderst vigtigt og relevant at få netop denne rapport oversat til en dansk kontekst. Lektor Justine Grønbæk Pors forklarer det således:
Den globale IPBES-rapport dokumenterer vigtigheden af at tænke systemisk omkring biodiversitet. Den understreger vigtigheden af at tænke og praktisere forandring på måder, der involverer både lovgivning, regulering, værdisætning, forståelser af naturen, adfærd, og spørgsmål om retfærdighed og lighed. Denne forståelse af sammenhænge og relationer er også af afgørende betydning i en dansk kontekst.
– Lektor Justine Grønbæk Pors, CBS
Professor Katherine Richardson stemmer i, og sætter rapporten i perspektiv til en større global bevægelse, der omhandler vores realisering af nødvendigheden for, at vi forandrer vores ageren og forhold til verden omkring os drastiskt.
Der er en global ”bevægelse” i gang, hvor menneskehed begynder at indse, at civilisationen, som vi kender den, ikke fortsat kan trives, medmindre vi aktivt forvalter vores forhold til verden omkring os. Det kræver, at vi laver en vision for, hvor vi gerne vil hen, og hvordan vi gerne vil fordele jordens ressourcer, herunder biodiversiteten, og det gælder ikke kun mellem os mennesker, men også mellem alle andre levende organismer. Verdensmålene og CBD præsenterer visionen – nu skal vi bevidst ændrer samfundet og transformere det, så vi kan opnå den vision.
Hun fortsætter, og forklarer uddybende om vigtigheden af arbejdet med den danske ekspertudtalelse:
Jeg tror det er vigtigt, at vi får rapporten og dens indhold udbredt og oversat til en dansk kontekst, fordi Danmark – som en del af det globale samfund – også skal med i den ”bevægelse” eller ”rejse”, og vores ekspertudtalelse kan være med til at få flere til at forstå, at bevarelse af biodiversitet kræver meget mere end at lave en ”rød liste” over truede arter. Det kræver ikke kun, at vi ændrer den måde vi tænker på, men også ændringer i vores økonomiske systemer, vores lovgivning og vores adfærd.
– Professor Katherine Richardson, KU
Til workshoppen var der deltagelse af forskere og eksperter fra flere af IPBES i Danmarks samarbejdsuniversiteter, navnligt fra Copenhagen Business School, Københavns Universitet og Aarhus universitet. I sin færdige form kommer ekspertudtalelsen til at forene viden fra vidt forskellige fagområder, og netop dét fremhæver Justine Grønbæk Pors som en særlig fordel.
Arbejdet med ekspertudtalelsen aktiverer en række forskellige fagligheder indenfor naturvidenskab, samfundsvidenskab og humaniora. Dermed tilbyder den et unikt input til politisk arbejder, der ikke opdeler problemer i faglige søjler. Ved at dokumentere behovet for transformativ forandring og identificere handlemuligheder kan udtalelsen kvalificere politiske samtaler om, hvordan vi kommer videre mod et grønnere samfund.
– Lektor Justine Grønbæk Pors, CBS
Ekspertudtalelsen om transformativ forandring bliver den fjerde publiceret af IPBES i Danmark. Tidligere udgivelser omfatter Værdier af biodiversitet (2025), Genopretning af marin biodiversitet og bæredygtig anvendelse af havets resurser (2021) og Genopretning af biodiversitet og økosystemer (2020).
Ekspertudtalelserne kan findes og downloades som PDF her: Danske IPBES-udgivelser
